کاهش وزن سریع با بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

 

رژیم های غذایی به تاثیر بر بخش خاصی از فعالیت ها و دریافتی های بدن تاثیر می گذارند که به نوبه ی خود باعث کاهش وزن و تناسب اندام که خود باعث داشتن سلامت و جلوگیری از بروز خیلی از بیماری ها می شود.

 

 

برای مثال دسته ای رژیم ها دریافت کربوهیدرات به بدن را کم یا کنترل می کنند، بعضی با کنترل و کم کردن دریافت چربی در غذاها و دسته دیگر با ایجاد محدودیت در کالری باعث کاهش وزن و ماندگاری تناسب اندام می شوند.

 

 

لازم به ذکر است یک نوع رژیم را نمی توان برای همه افراد تجویز کرد، زیرا انسان ها و شرایط بدنی، فیزیکی، روحی و سلامتی یکسانی ندارند و تقریبا همگی خاص و استثنا هستند. در ادامه شما را به بهترین رژیم های غذایی دنیا برای کاهش وزن معرفی می کنیم.

 

 

بهترین رژیم های غذایی دنیا:

 

 

رژیم غذایی وگان:

 

 

رژیم وگان یا همان رژیم گیاهخواری، محدودیت کلی در مصرف گوشت حیوانات و محصولات آنان مانند تخم، شیر و لبنیات و عسل … . دارند و فقط با استفاده سبزیجات و گیاهان مواد معدنی و ویتامین های بدن خود را تامین می کنند.

 

 

رژیم غذایی وگان یکی از کاربردی ترین و جوابگو ترین رژیم های غذایی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام و بدن زیبای مورد انتظارمان است، از ویژگی های این رژیم می توان به کالری پایین، چربی ناچیز و فیبر بالا اشاره کرد که حتی اگر اشتهای بالایی داشته باشید با زیاد خوردن غذا های آزاد در رژیم وگان، باز هم نگرانی برای شکستن رژیم و افزایش وزن نخواهید داشت.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

 

همچنین فیبر علاوه بر خاصیت جذب باکتری و عوامل مضر در سیستم گوارشی و دفع آن ها با خود، در بدن فرد احساس سیری ایجاد می کند که باعث می شود غذای کمتری دریافت کند و در بین فواصل وعده های غذایی احساس گرسنگی کمتری کند. جالب است که محدودیت و حد و اندازه ای برای اینکه چه حجمی از غذا در روز یا وعده ها دریافت می کنید وجود ندارد، اما باز باید کمی مراقب دریافت کالری خود باشید. همچنین رژیم وگان بی نقص ترین رژیم برای کاهش وزن نیست و هر کدام محاسن و معایب خود را دارند.

 

 

مزایا: رژیم وگان احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی کمک می کند، حذف گوشت می تواند به کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر موثر باشد و حتی افرادی که در این شرایط قرار دارند می توانند از رژیم استفاده کنند.

 

 

 

بیشتر بخوانید: 9 روش لاغری سریع در خانه با عرقیات گیاهی

 

 

معایب: حذف کلی گوشت حیوانات و فرآورده های آن باعث می شود که ما مواد مغذی کمتری مانند ویتامین مهم B12، D،T  آهن، ید ، زینک و اسید های چرب شود که این مواد بسیار هائز اهمیت هستند.

 

 

رژیم غذایی پالئو:

 

در رژیم پالئو یک طرز فکر وجود دارد که معتقد است ما باید همان غذایی که اجداد ما قبل از کشاورزی می خورند، استفاده کنیم. رژیم پالئو بر این باور است که بسیاری از بیماری هایی که در عصر مدرن امروزی شیوع پیدا کرده اند را می توان با سبک غذایی که زمانی اجدادمان تغذیه می کردند را می توان پیشگیری کرد.

 

 

رژیم پالئو می گوید که ما با مصرف رژیم غذایی غربی که بیشتر متشکل از غلات، غذا های فرآوری شده و لبنیات باعث به وجود آمدن اکثریت بیماری هایی که جدیدا در عصر امروزه ظهور کرده اند می شوند.

 

 

به طور خلاصه و کلی، رژیم پالئو تاکید بر استفاده از سبزیجات، میوه ها، آجیل و دانه ها و پروتئین های کم چرب و همچنین تاکید بر عدم مصرف غذاهایی از قبیل غذا های فرآوری شده، لبنیات، غلات و شکر دارد.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

طبق تحقیقات انجام شده روی این رژیم پالئو، میزان دریافت کربوهیدرات کاهش پیدا می کند و پروتئین بیشتر می شود و به صورت میانگین از 300 تا 900 کالری کمتری در روز می گیرند.

 

 

مزایا: در این رژیم احتمال بیماری های قلبی و عوامل بیماری های قلبی مانند کلسترول و قند و فشار موثر است.

 

 

معایب: تقریبا تمامی سبزیجات و لبنیات در این رژیم حذف می شود که منبعی برای دریافت مواد مغذی و مورد نیاز بدن هستند.

 

 

 

رژیم غذایی کم کربوهیدرات:

 

 

رژیم کم کربوهیدرات از رژیم های مورد علاقه افرادی است که قصد کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام خود دارند. تنوع های زیادی یا به عبارتی رژیم کم کربوهیدرات، زیر شاخه های متعددی دارد ولی به صورت کلی همه این شاخه ها تمرکز بری روی یک حد مشخص روزانه کربوهیدرات دارند که از 20 تا 150 می باشد.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

در این رژیم سعی می شود که بیشتر از چربی های اشباح شده در بدن که باعث اضافه وزن هستند را وادار به تبدیل به انرژی و مصرف از این منبع برای انرژی بدن می شود به جای دریافت انرژی از غذا. به صورت کلی محدودیت بر روی پروتئین و چربی کمتر می شود و روی کربوهیدرات محدودیت بیشتری اعمال می شود.

 

 

 

بیشتر بخوانید: نقش عسل در طب سنتی و یک دنیا خاصیت

 

 

رژیم کم کربوهیدراتی تاثیرات مستقیمی نیز بر کاهش وزن دارد، مخصوصا افرادی که از لحاظ توده بدنی در دسته افراد چاق یا خیلی چاق قرار می گیرند. زیرا این رژیم برای از بین بردن چربی شکم بسیار مفید و کار آمد خواهد بود.

 

 

مزایا: رژیم کم کربوهیدرات قصد کاهش اشتها دارد که شما با احساس گرسنگی کمتر، غذای کمتری مصرف کنید.

 

 

معایب: رژیم کم کربوهیدرات رژیمی که همه از آن نتیجه بگیرند و یا تجربه خوبی از آن را داشته باشند، در بعضی موارد حتی باعث بالا رفتن کلسترول مضر می شود، اما به صورت کلی برای اکثریت افراد رژیم کم کربوهیدرات خوب است و می توانند نتیجه بگیرند.

 

 

رژیم غذایی دوکان:

 

 

رژیم دوکان با استراتژی پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم است که چهار مرحله دارد، دو مرحله اول مربوط به کاهش وزن و دو مرحله پایانی برای نگهداری از وزن کم شده. زمان ماندن در هر یک از مراحل بستگی به وزن هدف شما دارد.

 

 

مراحل یک و دو که فاز کاهش وزن هستند، آزادی دریافت پروتئین و سبوس جو دو سر است و دو مرحله دیگر افزایش سبزیجات بدون نشاسته برای کم کردن چربی و کربوهیدرات است.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

 

در تحقیق روی این رژیم، زنان در این رژیم با دریافت 100 کالری و 100 گرم پروتئین روزانه، باعث کاهش وزن 15 کیلو ایی به صورت میانگین بین 8 تا 10 هفته داشته اند. همچنین مصرف پروتئین بیشتر و دریافت کمتر کربوهیدرات می تواند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشد.

 

مزایا: از لحاظ علمی، هیچ سودی به جز کاهش وزن برای این رژیم یافت نشده است.

 

معایب: تحقیقات بسیار کمی از لحاظ گستردگی روی این رژیم صورت گرفته که معایبی از این رژیم تا به حال به ثبت نرسیده.

 

 

 

رژیم غذایی چربی بسیار پایین:

 

 

این نوع رژیم چربی بسیاری کمی را به بدن وارد می کند و همچنین باعث می شود که بیشتر از 10 درصد غذایی دریافتی تان چربی نباشد. به صورت کلی کم تر از 30 درصد چربی را این نوع رژیم تامین می کند اما جالب است بدانید که این رژیم در طولانی مدت برای کاهش وزن تاثیر زیادی ندارد.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

 

طرفداران و کسانی که از این رژیم استفاده می کنند معتقدند که رژیم های کم چرب سنتی و باید مصرف چربی به زیر 10 درصد برسد تا به فایده و هدف این رژیم که کاهش وزن و لاغری است برسیم.

 

 

این رژیم برعکس رژیم های ذکر شده بالا، تمرکزش بر دریافت بیشتر کربوهیدرات و دریافت کمتر محصولات حیوانی است. و معمولا 80 درصد کالری مورد نیاز خود را از این طریق تهیه می کنند. این رژیم برای افراد چاق بسیار موثر واقع می شود، دز یک مطالعه ای که بر روی این رژیم انجام شد مشخص شد که افراد دارای اضافه وزن بالا به صورت متوسط 63 کیلوگرم این رژیم کاهش وزن داشته اند.

 

 

مزایا: از آنجایی که چربی کم و کلسترول پایین باعث بالا رفتن سلامت قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی می شود، این یکی از ویژگی های این رژیم است. در ناباوری و تعجب، رژیم کربوهیدرات بالا و کم چربی می تواند باعث بهبود چشمگیری در بیماری دیابت نوع 2 می شود و همینطور می توان روند بیماری MS را کند کند.

 

 

معایب: این رژیم می تواند در طولانی مدت منجر به معضلاتی شود، به هر حال بدن نیاز به چربی نیز دارد و هر چیزی به اندازه و جای درست برای بدن الزامی است. چربی همانقدر زیادش برای بدن مضر و باعث اضافه وزن می شود، وجود به اندازه اش منجر به ساخت غشا سلولی و هورمون و کمک جذب به ویتامین ها می شود. پس سعی کنید به صورت طولانی مدت از این رژیم استفاده نکنید.

 

 

رژیم مدیترانه ای:

 

 

رژیم مدیترانه ای از رژیم های غذایی جدید و امروزی است که از سبک تغذیه مردمان یونان، ایتالیا، مراکش و اسپانیا الهام گرفته، اساس های اصلی این رژیم به مصرف تقریبا بالای حبوبات، غلات کامل، روغن زیتون، میوه و سبزیجات و همینطور مصرف اندازه و متوسط ماهی و لبنیات مخصوصا ماست و پنیر و همینطور شراب و در آخر مصرف بسیار کم گوشت گوشت پایدار است.

 

 

رژیم مدیترانه ای در سال 2013 از طرف سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی کشور های اسپانیا، ایتالیا، مراکش، پرتقال، قبرس و کرواسی به ثبت رسید. لازم به ذکر است که رژیم مدیترانه ای در طول سه سال اخیر برنده هر سال بهترین رژیم سال شده است.

 

 

بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع
بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی + کاهش وزن سریع

 

 

مزایا: تحقیقات آزمایشگاهی روی موش های آزمایشگاهی ثابت شده است که ترکیب چربی سبک روغن زیتون با ترکیب نیترات سبزیجات باعث تولید تیرو اسید چربی می شود که باعث کنترل و کاهش چربی خون می شود.

 

معایب: از معایب این رژیم می توان به کمبود آهن موجود در مواد غذایی این رژیم است و دیگر معایب آن دریافت کم کلسیم روزانه است که باعث وجود بعضی از معضلات می شود.

 

 

 

 

شما عزیزان نیز می توانید از فروشگاه هیرودنا اقدام به خرید انواع محصولات گیاهی و طبیعی مانند عرقیات گیاهی، عرقیات ترکیبی، دمنوش و ادویه جات با کیفیت و ارگانیک برای کاهش وزن و افزایش و درمان دیگر بیماری ها کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.