خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن.

 

خواص گیاه و عرق کاسنی چیست؟ طبع آن سرد است یا گرم؟ چه خواصی برای خانم ها دارد؟ آیا برای اندام هایی از نظیر کبد و کلیه سودی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات و آشنایی بیشتر با خواص کاسنی و عرق کاسنی این مطلب رو از دست ندید.

گیاه کاسنی گیاهی با گل های آبی رنگ است که در فصل بهار بیشترین رشد را دارد و اگر در شرایط آب و هوایی مرطوب قرار بگیرد رشد چند برابری را خواهد داشت. و در ایران در مناطق آذربایجان و منطقه کوهستانی خراسان کشت می شوند. این گیاه به دو نوع کشت یا اصطلاحا وجود دارد, یک نوع آن کاسنی وحشی است که در مراتع سرسبز و نزدیک رود ها رشد کرده و نوع دیگر به دست کشاورزان کشت می شود.

 

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن
خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن

 

از ریشه تا گل این گیاه فایده و خواص دارویی دارد به صورت آن که میتوان ریشه یا برگ گیاه کاسنی را دم کرده برای زیاد کردن اشتها و تقویت سلامت معده استفاده کرد.(ترجیحا قبل وعده غذایی).

 

از آنجایی که بدن انسان بر خلاف تمامی ویتامین ها برای ویتامین C اصطلاحا انباری ندارد و نمی تواند آن را ذخیره کند بدن انسان نیاز به دریافت ویتامین C  روزانه دارد که گیاه کاسنی یک منبع سرشار از این ویتامین است, کاسنی همچنین به دلیل وجود سرشار ویتامین C به درمان و جلوگیری زخم و التهابات لثه که از کمبود ویتامین C بوجود می آیند جلوگیری کند.

مصرف یک استکان عرق کاسنی بعد از خواب بیدار شدن و قبل از بخواب رفتن با یک لیوان آب می تواند در تصفیه خون مفید واقع شده و همچنین طراوت و شادابی پوست را در بر دارد و از جوش زدن صورت جلوگیری می کند.

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن
خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن

از خواص و فواید عرق کاسنی

 

کاهش قند خون:

 

ماده ای در ریشه این گیاه به اسم انولین وجود دارد که کمک فوق العاده ای به گوارش می کند از نظیر: کمک به تجزیه کربوهیدرات ها و رشد باکتری های مفید در سیستم گوارشی. و از طرفی این ماده باعث افزایش جذب قند به وسیله عضله ها و بافت های بدن می شود که بدین ترتیب باعث کاهش نیاز انسولین بدن می گردد.

 

 

افزایش سطح سیستم ایمنی بدن:

 

ویتامین های زیاد موجود در گیاه کاسنی به خصوص ویتامین C باعث افزایش چشم گیر سطح سیستم ایمنی بدن می شود, همچنین باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان و پیری زودرس پوست و بدن به دلیل وجود آنتی اکسیدان های مفید را به تعویض می اندازد و برای دفع خطرات رادیکال های آزاد مثل یک سپر خوب عمل می کند.

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B3%D9%86%DB%8C
عکسی از گیاه کاسنی

 

پاکسازی بدن:

 

عرق کاسنی باعث بهتر شدن فعالیت سیستم مجاری ادرای شده و یه عنوان یک داروی طبیعی ادرارآور نیز از آن استفاده میکنند و به پاکسازی کلیه نیز کمک می کند.

 

فواید عرق کاسنی برای زنان:

 

با توجه به پاراگراف بالا که به خاصیت ادرار آوری این عرق اشاره شد, باعث کاهش شدید عفونت های خطرناک دستگاه تناسلی در خانم ها شده  و به درمان یبوست نیز کمک می کند. عرق کاسنی باعث کاهش درد های دوره قاعدگی و تنظیم هورمون های زنانه می شود.

 

 

فواید عرق کاسنی برای کبدچرب:

 

عرق کاسنی با متعادل کردن دما و چربی کبد بهبودی و جلوگیری از بیماری های کبدی نقش مثبتی دارد. طبع عرق کاسنی خنک و سرد است و به همین دلیل فواید بسیاری برای سلامتی و درمان کبدچرب مخصوصا در زنان دارد.

جالب است بدانید که دلیل بعضی از جوش ها و آکنه های پوستی به دلیل به هم ریختن طبع کبد و سمت طبع گرم رفتن اندام کبد است که با معتدل شدن آن می توان از انواع بسیاری از جوش ها که منبع آنان از نظر پزشکان بیشتر بهم ریختن طبع کبد است کمک کرد.

عرق کاسنی با دفع صفرا بدن باعث کارکرد بهتر کبد شده و مسکنی نیز برای تب محسوب می شود, تقریبا هر چیزی که از راهی وارد بدن ما می شود چه از راه تنفس یا گوارش یا پوستی رابطه مستقیمی به کبد دارد و بالعکس پس با داشتن سبک زندگی درست و استفاده از گیاهان و عرق گیاهان درست به سلامت کبد مان کمک کنیم.

عرق کاسنی با تقویت کبد و سلامتی آن باعث داشتن رنگ پوستی روشن شده و بیماری های التهابی پوست, اگزما و جوش های ناشی از شیرینی جات و غذای های طبع گرم را از بین می برد.

 

عرق کاسنی
کاسنی

 

تاثیر عرق کاسنی در وزن بدن و کاهش آن:

 

وجود موادی از قبیل الیگوفروکتوزها باعث ترشح هورمونی به اسم گرلین می شود که به وسیله این هورمون حس گرسنگی و اشتها کاهش پیدا کرده و در نتیجه باعث دریافت کمتر غذا و کاهش وزن می شود. همچنین باعث کاهش نفخ و چربی سوزی می شود.

 

 

درمان اضطراب و استرس:

عرق کاسنی با داشتن خواص آرام بخشی خود تنش های عصبی و  اضطراب های به وجود آماده در سبک زندگی امروزی بسیار مفید است. و همین خصوصیت جالب این گیاه باعث می شود که شانس حمله های قلبی و سکته های قلبی به دلیل فشار های عصبی و استرس کم شود، باعث رفع اختلالات هورمون ها، کاهش پیری زودرس و بی خوابی در مادران باردار می شود.

عرق کاسنی بدون کافئین است به همین دلیل می توان به بدون نگرانی رژیم غذایی خود به مصرف آن پرداخت.

 

 

کاهش التهاب بدن

 

به دلیل نبود کافئین در عرق کاسنی ایجاد اضطرابی نمی کند و باعث تسریح بخشیدن تولید و بازسازی گلبول های قرمز می شود.به همین دلیل باعث کاهش التهاب بدن و جلوگیری از بیماری هایی که به علت التهاب در بدن به وجود می آید جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که عرق کاسنی باعث  رفع سفتی مفاصل و گرفتگی عضلات نیز می شود.

 

خواص عرق کاسنی

 

فواید عرق کاسنی در دوران بارداری:

 

آیا مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری بی خطر است؟

طبق مطالعات دانشمندان بر روی این گیاه و فواید زیاد این گیاه مصرف زیاد این گیاه در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. پس توصیه می شود که بدون جایگزین توسط پزشک از مصرف عرق کاسنی بپرهیزید.به خاطر داشته باشید اگر شرایط پزشکی خاصی دارید حتما قبل از استفاده از عرق گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

درست است که عرق کاسنی خواص و فواید بسیاری دارد اما به دلیل احتمال بروز انقاباضات رحمی و خطر سقط جنین بهتر است که استفاده زیادی در دوران بارداری از عرق کاسنی نداشته باشید و حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

 

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی در بدن
خواص گیاه و عرق کاسنی

 

تامین ویتامین ها و مواد معدنی:

 

عرق کاسنی منبعی عالی و غنی از ویتامین ها و مواد معدنی و مقوی هستند که به سلامت مادران و شیردهی آنها کمک زیادی کرده و به دلیل شیردهی که ویتامین و مواد مقوی از دست می دهند می تواند برای تامین نیازهای بدنی مادران شیرده عالی واقع شود

.

 کاهش استرس:

 

توصیه تمامی پزشکان به مادران چه در دوران بارداری و چه دوران شیردهی این است که مصرف کافئین خود را به صفر برسانند. و از چون عرق کاسنی با خواص و مواد معدنی مشابه با قهوه اما عاری از کافئین می تواند جایگزینی بسیار عالی باشد.

به دلیل اختلال و عدم تعادل در سطح کورتیزول خون مادران شیرده عرق کاسنی میتواند ثبات را به بدن مادران شیرده برگرداند و استرس حاصل از کمبود کورتیزول پایان دهد. و همچنین از عرق کاسنی می توان به عنوان یک آرام بخش طبیعی برای کاهش استرس در دوران استفاده کرد.

 

پیشگیری از مشکلات گوارشی:

 

مصرف مشخصی از عرق کاسنی می تواند به سردی معده, مشکلات گوارشی و نفخ کمک کند.

 

 کاهش یبوست:

 

مصرف عرق کاسنی به صورت روزانه به دلیل داشتن زیاد مواد موردنیاز بدن مثل: پروبیوتیک و اینولین باعث تقوین عمل کرده روده ها و یک معضل شایع دوران بارداری مثل یبوست را کاهش می دهد.

 

 تقویت سیستم ایمنی:

 

عرق کاسنی با داشتن ترکیبات آنتی باکتریال  سیستم ایمنی در مادران باردار را به شدت تقویت می کند. و از طرفی به از بین بردن باکتری های مخرب و بیماری زا کمک می کند.

 

حفظ سلامت کلیه ها:

 

عرق کاسنی مثل یک دیورتیک طبیعی در بدن می ماند. و به همین خاصر مصرف روزانه متعادلش باعث ادرار آوری و سلامت کلیه می شود.

 

 

شما نیز می توانید با تهیه عرق کاسنی با کیفیت و ارگانیک از فروشگاه هیرودنا اقدام به تهیه کنید و از خواص بسیار آن استفاده کنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *