درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

درمورد اضطراب چه می‌ دانید؟ اضطراب پاسخ طبیعی بدن شما به استرس است. در واقع همان ترس از آینده و یا هر آنچه که در آینده اتفاق خواهد افتاد. شاید اولین روز مدرسه، دادن مصاحبه کاری یا سخنرانی کردن موجب ایجاد ترس و نگرانی در افراد بسیاری شود.
اما اگر، به مدت 6 ماه یا بیشتر اضطراب شدیدی داشتید و این موضوع باعث اختلال در زندگی‌ تان ‌شد، ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید.

 

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی
درمان آسان استرس و اضطراب

اختلال اضطرابی چیست؟

 

عادی است که در مورد نقل مکان، شروع کاری جدید یا امتحانی استرس داشته باشید. اگرچه این نوع از اضطراب ناخوشایند است، اما می‌ تواند شما را به تلاش بیشتر وادار کند. اضطراب معمولی احساسی گذراست و در زندگی شما مشکلی ایجاد نمی‌ کند.
ولی در اختلال اضطرابی فرد دائما در وجودش احساس ترس زیادی دارد و این ترس به او آسیب می‌ رساند.

 

این موضوع ممکن است شمار را از انجام یا لذت بردن از کاری باز دارد. در موارد شدید، می‌ تواند جلوی شما را از ورود به آسانسور، عبور از خیابان یا حتی ترک خانه بگیرد و اگر درمان نشود، روز به روز بدتر می‌ شود.

 

بیشتر بخوانید: نقش عسل در طب سنتی و یک دنیا خاصیت

 

اختلال اضطرابی از مرسوم‌ ترین نوع اختلالات احساسی است و هر فردی، با هر سنی شاید به آن مبتلا شود. به گفته‌ ی محققان زنان بیشتر از مردان به اختلال اضطرابی مبتلا می‌ شوند.
اختلال اضطرابی چند نوع دارد؟ اضطراب کلید ابتلا به چندین اختلال دیگر است. اختلالاتی مثل:

 

 

 

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی
درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

 

اختلال هراس: تجربه‌ ی حملات هراس ناخواسته(فرد مبتلا به اختلال هراس همیشه از حمله هراس ترس دارد.)
فوبیا: ترس بیش از حد از یک شی، موقعیت یا فعالیت.
اختلال اضطراب اجتماعی: ترس زیاد از قضاوت شدن توسط دیگران در موقعیت های اجتماعی.
اختلال وسواسی جبری: داشتن افکار نامعقول، که باعث تکرار رفتاری خاص می‌شود.
ترس از دست دادن: ترس از دست دادن خانواده و کسانیکه دوستشان داریم.
اختلال ترس از بیماری: نگرانی درمورد سلامتی.
اختلال استرس پس از سانحه: اضطراب پس از آسیب در حادثه‌ ای

 

علائم اختلال اضطرابی چیست؟

 

هر فرد نوع متفاوتی از اضطراب را تجربه می‌ کند. دامنه‌ ی اضطراب از نگرانی تا افزایش ضربان قلب متغیر است. ممکن است فرد از کنترل خارج شود و به‌ نظر برسد دیگر مغز او به بدنش دستور نمی‌ دهد.
سایر اختلالات اضطرابی شامل کابوس دیدن، و داشتن افکار و خاطرات ناراحت کننده است که کنترلی بر آنها وجود ندارد. ممکن است فرد بطور کلی نگران باشد یا از مکان خاصی هراس داشته باشد. علائم اضطراب کلی شامل:

 

افزایش ضربان قلب
افزایش تنفس
بی قراری
مشکل تمرکز
بی‌ خوابی

 

علائم اضطراب شما می‌ تواند بطور کلی با شخص دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل باید پزشک را از تمام علائم اضطراب مطلع کرد.

 

 

بیشتر بخوانید: عرق بیدمشک برای مو + رویش مجدد مو

 

 

حمله‌ ی اضطرابی چیست؟

 

علائم حمله‌ ی اضطرابی شامل هراس شدید، نگرانی و پریشانی است. برای اکثریت حمله‌ ی اضطرابی به مرور اتفاق می‌ افتد. و احتمال دارد با نزدیک‌ شدن به موقعیتی نگران‌ کننده، بدتر می‌ شود.

 

حمله‌ ی اضطرابی بصورت‌ های مختلف رخ می‌ دهد و در افراد متفاوت است. زیرا بسیاری از علائم اختلال اضطرابی در همه بروز نمی‌ دهد و یا علائم آنها به مرور زمان تغییر می‌ کنند.
علائم رایج اختلال اضطرابی عبارتند از:

 

احساس ضعف و سرگیجه
قطع تنفس
خشکی دهان
عرق کردن
لرز یا گر گرفتگی
ترس و نگرانی
بی قراری
پریشانی
ترس
کرختی یا مور مور شدن

 

با اینکه حمله هراس و اضطرابی علائم مشترکی دارند، یکسان نیستند.
به علائم دقت کنید تا بتوانید بهتر آنها را تشخیص دهید.

 

چه چیزی باعث اضطراب می‌ شود؟

 

محققان علت اصلی اضطراب را نمی‌ دانند. اما، به نظر می‌ رسد تاثیر چند عامل است. مثلا ژنتیک، عوامل محیطی و فعل و انفعالات شیمیایی مغز همگی بر اضطراب موثرند.
بعلاوه، محققان باور دارند که بخش‌ هایی از مغز که مسئول کنترل ترس هستند نیز در این موضوع دخیل‌ اند.

 

تحقیقات اخیر در مورد اضطراب، به بررسی عمیق‌ تر بخش‌ های از مغز می‌ پردازد که با این موضوع مرتبط‌ اند.

 

آیا برای تشخیص اضطراب تستی وجود دارد؟

 

تنها با یک تست نمی‌ توان اضطراب را تشخیص داد. بلکه تشخیص آن نیازمند انجام روش‌ های زمان‌ بر و آزمایشات فیزیکی، ارزیابی سلامت ذهن و پاسخ به سوالات روانشناسی است.
برخی پزشکان برای یافتن دلایل مرتبط با علائم بیمار، آزمایشات فیزیکی مثل آزمایش خون یا ادرار تجویز می‌ کنند.
تست‌ های اضطراب و آزمایشات همچنین به پزشک کمک می‌ کنند میزان اضطراب بیمار را مشخص کنند.

 

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی
درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

درمان اضطراب چیست؟

 

اگر پزشک شما تشخیص داد که اختلال اضطرابی دارید، برای درمان می‌ توانید از او کمک بگیرید. برخی افراد نیازی به دارودرمانی ندارند و تنها تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی سالم به آنها کمک بزرگی می‌ کند.

 

 

درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی
درمان آسان استرس و اضطراب در خانه با عرقیات گیاهی

 

اما در موارد اختلال اضطرابی متوسط و شدید، درمان به غلبه بر علائم و کنترل زندگی روزانه کمک زیادی می‌ کند.
درمان اختلال اضطرابی به دو صورت مشاوره و دارو درمانی انجام می‌ شود. مشاور یا روان‌ درمانگر به شما کمک می‌ کند از ابزارها و روش‌ های خاصی استفاده کنید تا از پس هر نوع اختلال اضطرابی بر آیید.

 

در روش دارودرمانی معمولا داروهای ضد افسردگی و مسکن تجویز می‌شود. داروها فعل و انفعالات شیمیایی مغز را تعادل می‌ بخشند و از بروز حمله‌ ی اضطرابی جلوگیری می‌کنند و همچنین شدیدترین علائم اختلال اضطرابی را نیز ازبین می‌برند.
درمان‌ های طبیعی اضطراب چه هستند؟

 

تغییر سبک زندگی می‌ تواند استرس و اضطراب همیشگی را کاهش دهد. بیشتر درمان‌ های طبیعی شامل مراقبت از بدن، انجام فعالیت های سالم و دوری از فعالیت‌ های مضر است..
برای مثال:

 

خوابیدن به اندازه کافی
مدیتیشن (مراقبه)
ورزش و داشتن فعالیت
رژیم غذایی سالم
پرهیز از نوشیدن الکل
پرهیز از مصرف کافئین
ترک سیگار

 

اگر این تغییرات در سبک زندگی راه خوبی برای کاهش اضطراب‌ تان بود، درمورد نحوه‌ی عملکرد هر کدام تحقیق کنید و آنها را کنار نگذارید.

 

اضطراب و افسردگی چه ارتباطی دارند؟

 

افراد مبتلا به اختلال اضطرابی معمولا افسردگی هم دارند. اگرچه اضطراب و افسردگی بصورت جداگانه رخ می‌ دهند، اما عجیب نیس که بطور همزمان در فردی بروز دهند.
اضطراب می‌ تواند نشانه‌ ای از افسردگی حاد یا بالینی باشد. همچنین ممکن است اختلال اضطرابی موجب وخیم‌ شدن علائم افسردگی شود.

 

با این وجود علائم هر دو اختلال با مشاوره، دارودرمانی و تغییر سبک زندگی کنترل می‌ شوند.
چگونه به کودکانی که اضطراب دارند کمک کنیم؟

 

اضطراب در کودکان امری طبیعی است. در واقع از هر8 کودک، یک نفر اضطراب را تجربه خواهد کرد. کودکان همانطور که بزرگ می‌ شوند و از والدین، دوستان و سرپرست خود راه و روش زندگی را می‌ آموزند، مهارت کنترل خود و کنار آمدن با اضطراب را هم فرا می‌ گیرند.

 

 

اما اضطراب کودکان می‌ تواند به امری مزمن و همیشگی و در نهایت به اختلال اضطرابی تبدیل شود. اضطراب کنترل نشده می‌ تواند در فعالیت‌ های معمولی آنها تاثیر بگذارد و کودک را از تعامل با دوستان و اعضای خانواده باز دارد.

 

علائم اختلال اضطرابی در کودکان عبارتند از:

 

لرزش

کج خلقی
بی‌خوابی
احساس ترس
خجالت
احساس تنهایی

 

برای درمان اضطراب کودکان می‌ توان رفتار درمانی شناختی(مشاوره) و دارودرمانی انجام داد. علائم اضطراب و روش‌ های کنترل آن را بشناسید تا بتوانید بهتر به کودک خود کمک کنید.
چگونه به نوجوانانی که اضطراب دارند کمک کنیم؟
دلایل زیادی نوجوانان را به افسردگی مبتلا می‌ کند. امتحانات، کنکور و انتخاب رشته همه مسائلی هستند که در سال‌ های نوجوانی مطرح می‌ شوند. اما نوجوانانی که اضطراب دارند یا علائمی از آن را نشان می‌ دهند، به ندرت به اختلال اضطرابی مبتلا می‌ شوند.

 

 

بیشتر بخوانید: لاغری سریع و اصولی با عرقیات گیاهی

 

علائم اضطراب در نوجوانان استرس، خجالت، گوشه‌ گیری و انزوا هستند. علاوه بر آن اضطراب در نوجوانان موجب رفتارهای ناهنجاری می‌ شود. مثلا پرخاشگری کنند، درسشان ضعیف شود، از جمع دوری کنند یا حتی اعتیاد پیدا کنند.

 

در برخی نوجوانان، اضطراب با افسردگی همراه است. تشخیص هر دو اختلال، در یافتن ریشه موضوع و رفع علائم اهمیت دارد.رایج ترین درمان اضطراب در نوجوانان، مشاوره و دارودرمانی است. این درمان‌ها در رفع علائم افسردگی نیز موثر هستند.

 

استرس و اضطراب

 

استرس و اضطراب دو روی یک سکه هستند. استرس نتیجه‌ی نیاز مغز یا بدن است. ممکن است پیشامد یا عملی شما را مضطرب یا نگران کند. اضطراب همان احساس نگرانی، ترس یا پریشانی است.
اضطراب می‌ تواند واکنش به استرس یاشد و شاید در افرادی رخ دهد که هیچ علائمی از خود بروز نمی‌ دهند.

 

استرس و اضطراب هردو علائم ذهنی و فیزیکی دارند. مثل:

سردرد
معده درد
ضربان قلب بالا
عرق کردن
سرگیجه
لرزش
گرفتگی عضلات
تنفس سریع و پی در پی
هراس
تشویش
عدم تمرکز
عصبانیت بی‌دلیل و کج‌خلقی
بی قراری
بی‌خوابی

 

استرس و اضطراب هر دو مضر هستند. هرچند می‌توانند باعث پیشرفت‌ تان شوند و در انجام کارها و چالش‌ های زندگی مشوق خوبی باشند، اما وجود همیشگی آنها زندگی روزانه را مختل می‌ کند. در این مورد حتما باید به‌ سراغ درمان رفت.
عوارض بلند مدت اضطراب و افسردگی، بیماری‌ های مزمنی مثل ناراحتی قلبی است. به همین دلیل حتما باید به دنبال دلیل بروز این اختلالات و راه کنترل آنها بود.

 

آیا مواد غذایی اضطراب را کاهش می‌دهند؟

 

دارودرمانی و مشاوره بطور معمول راهی برای درمان اضطراب هستند. تغییر در سبک زندگی، خواب کافی و ورزش منظم نیز می‌ تواند موثر باشد. علاوه بر آن، برخی محققان توصیه می‌ کنند در صورت داشتن اضطراب دائم، مواد غذایی مفید برای مغز را مصرف کنیم.
این مواد غذایی عبارتند از:

 

ماهی قزل آلا
بابونه
زردچوبه
شکلات تلخ
ماست
چای سبز

 

اختلال اضطرابی با دارودرمانی و مشاوره یا هر دو بطور همزمان حل می‌ شود. برخی افراد که اختلال اضطرابی کمی دارند، یا از چیزی می‌ ترسند که به‌ راحتی می‌ توان از آن دوری کرد، ترجیح می‌ دهند با این اختلال به زندگی خود ادامه دهند و به ‌دنبال درمان نباشند.

 

باید بدانیم که اختلالات اضطرابی حتی اختلالات شدید، قابل درمان هستند. اگرچه اضطراب هیچوقت از بین نمی‌ رود، بلکه باید راه کنترل آن را آموخت و زندگی شاد و سالمی داشت.

 

 

درمان اضطراب و استرس با عرقیات گیاهی:

 

هر جا که بحث درمان یا جلوگیری از بروز بیماری ها می شود، شما می توانید روی عرقیات گیاهی و عرقیات ترکیبی در طب سنتی حساب کنید. با عرق های گیاهی که برای درمان اضطراب و استرس تاثیر حیرت انگیزی دارند آشنا شوید.

 

درمان اضطراب و استرس با عرق بهارنارنج:

 

عرق بهارنارنج خواص بسیار زیاد و شگفت انگیزی دارد و به درمان بسیاری از بیماری و درمان طبع سرد و بلغمی بدن کمک می کند، همچنین باعث کاهش استرس و اضطراب شده و بی خوابی به وجود آمده به دلیل استرس و اضطراب را نیز درمان می کند که شما می توانید خواب راحت و بدون استرس و دردسر داشته باشید.

 

 

درمان اضطراب و استرس با عرق گلاب:

 

عرق گلاب استفاده های زیادی دارد، معطر کردن خانه، غذا، طعم دهی به غذا … . و تقریبا در خانه های ایرانی همیشه یک شیشه یا بطری گلاب وجود دارد، عرق گلاب برای درمان بی خوابی، درمان افسردگی و استرس و اضطراب فوق العاده عمل می کند. گلاب یک آرام بخش طبیعی هست که می تواند جایگزین دارو های آرامش بخش شیمایی نیز باشد.

 

 

درمان اضطراب و استرس
درمان اضطراب و استرس

 

درمان اضطراب و استرس با عرق بادرنجبویه:

 

عرق بادرنجبویه سرشار خواص و مواد معدنی مورد نیاز بدن است که با آرام کردن تنش های عصبی بوجود آمده از استرس و اضطراب و تقویت سلامت قلب و همچنین بهتر کردن خلق و خو می تواند یک داروی همه کاره برای درمان استرس و اضطراب باشد.

 

 

درمان اضطراب و استرس
درمان اضطراب و استرس

 

عرق بابونه:

 

عرق بابونه از دسته عرقیاتی است که فواید بسیار زیادی دارد، طبع عرق بابونه طبع گرم بوده و برای درمان اختلالات گوارشی، صفرا و درد دندان بندی خردسالان عالی عملکرده و برای درمان افسردگی و آرامبخشی نیز از آن استفاده می کنند.

 

 

شما عزیزان نیز اگر از استرس و اضطراب و عوارض آن رنج می برید، می توانید از فروشگاه هیرودنا ، از بهترین عرضه کنندگان عرقیات گیاهی، دمنوش و ادویه جات ارگانیک و با کیفیت تهیه کنید و برای همیشه استرس و اضطراب خود را درمان و کنترل کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *