درمان سریع کبد چرب با روش های خانگی موثر

درمان سریع کبد چرب با روش های خانگی موثر

درمان سریع کبد چرب با روش های خانگی موثر

کبد چرب چیست؟ نشانه ها و راه های درمان کبد چرب با درمان های خانگی موثر.

با سلام و عرض ادب خدمت شما عزیزان در این مقاله در وبلاگ هیرودنا به پیرامون کبد چرب و درمان آن روش های خانگی موثر میپردازیم. کبد بزرگترین عضو بدن است. این بافت به شما کمک می‌ کند تا غذا را هضم و انرژی را ذخیره کنید و سموم بدن خود را از بین ببرید.

 

 

درمان سریع کبد چرب با روش های خانگی موثر
عکس یک کبد چرب

وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر این میزان بیشتر از 5 درصد وزن آن باشد،کبد چرب خوانده می‌ شود.این وضعیت ممکن است منجر به التهاب و آسیب کبدی شود.
دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد :

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

بیماری کبد چرب الکلی که استئاتوهپاتیت الکلی نیز نامیده می‌ شود.
اگرچه وجود مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، اما تجمع بیش از حد چربی می‌ تواند باعث التهاب کبد شود. که این التهاب خود منجر به زخم شدن و حتی در مواردی نارسایی کبد شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) چیست؟
NAFLD نوعی بیماری کبد چرب است که با مصرف الکل ارتباطی ندارد و خود به 2 نوع طبقه بندی می‌ شود:

الف) نوع ساده : به وضعیتی گفته می‌ شود که مقدار چربی موجود در کبد بیش از اندازه طبیعی است، اما التهاب یا آسیب کمی در سلولهای کبدی دیده می‌شود و یا اصلا آسیبی وجود ندارد.
کبد چرب ساده معمولاً مخرب نبوده و باعث صدمه یا عوارض کبدی نمی‌ شود.

ب) استئاتوهپاتیت غیر الکلی(NASH):که در این حالت برعکس مورد ساده، به همراه چربی در کبد،التهاب و آسیب سلولهای کبدی مشاهده می‌شود که می‌ تواند باعث فیبروز یا زخم کبد شود. NASH همچنین ممکن است منجر به سیروز یا سرطان کبد شود.

در برخی از مبتلایان به بیماری کبد چرب عوارضی از جمله اسکارینگ یا زخم کبد که تحت عنوان فیبروز نیز شناخته می‌شود،مشاهده می‌ گردد.
اگر فرد دچار فیبروز شدید شود، به این حالت سیروز کبدی می‌ گویند که وضعیتی غیر قابل برگشت می‌ باشد.

 

درمان سریع کبد چرب با روش های خانگی موثر
مقایسه کبد سالم با سه نوع معضل کبدی

 

بیماری کبد چرب الکلی چیست؟
بیماری کبد چرب الکلی ناشی از مصرف بیش از حد الکل می‌ باشد. در این حال کبد فرد، بخش اعظم الکل مصرفی را به منظور خروج از بدن، تجزیه می‌ کند، اما روند تجزیه می‌ تواند منجر به تولید مواد مضر شود. این مواد می‌ توانند به سلولهای کبد آسیب برسانند ، التهاب موجود در کبد را افزایش دهند و دفاع طبیعی بدن را تضعیف کنند.

 

کبد چرب الکلی

هرچه الکل بیشتری توسط شخص نوشیده شود،آسیبی که به این اندام حیاتی وارد می‌ شود نیز شدیدتر می‌ شود. بیماری کبد چرب الکلی اولین مرحله از بیماری‌ های کبدی مرتبط با الکل است. با مصرف مداوم الکل،در مراحل بعدی ممکن است فرد به هپاتیت الکلی و یا سیروز کبدی مبتلا شود.

نقش بسیار مهم چاقی در ابتلا به کبد چرب غیر الکلی

«سندروم متابولیک»، «چاقی شکمی»، «دیابت نوع ۲» و «چربی خون بالا» مهمترین علل ابتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند که با شدت یافتن میزان بروز هر یک از این عوامل خطر، مرگهای ناشی از بیماری کبدی پیشرفته (سیروز کبدی) نیز افزایش می یابد تا آن جا که ۸۰  درصد بیماران مبتلا به  کبد چرب غیر الکلی و هپاتیت مزمن ناشی از آن ، چاق،حدود ۷۰ درصد مبتلا به دیابت نوع ۲ و ۵۰ درصد هم مبتلا به چربی خون بالا هستند.

 

در بین این عوامل خطر،نقش چاقی و شاخص توده بدنی بالا در ابتلا به کبد چرب غیر الکلی بسیار مهم است. افراد چاق، ظرفیت ذخیره چربی در بافت چربی بدن و کبد را اشباع می کنند و به این ترتیب، رسوب چربی در کبد و دیواره عروق را به تدریج افزایش می دهند.

آیا افراد لاغر هم به کبد چرب غیر الکلی مبتلا می شوند؟

افراد لاغر هم به کبد چرب غیر الکلی مبتلا می شوند،رابطه چاقی با کبد چرب غیر الکلی در افراد مختلف، متفاوت است. برخی بیماران بدون بافت چربی اضافی و با وجود لاغری، به کبد چرب مبتلا می شوند. کمتر از ۲۰ درصد افراد مبتلا به کبد چرب، لاغر هستند. در این افراد، امکان ذخیره بافت چربی به هر دلیل از جمله ژنتیکی یا مصرف برخی داروها، محدود است و لذا دارای چاقی شکمی (بدترین نوع چاقی) هستند.

 

درمان سریع کبد چرب با درمان های خانگی موثر

 

کبد چرب غیر الکلی، هیچ علامت مشهودی ندارد؛ اما در اغلب بیماران نشانه های  خستگی، احساس ضعف،  تهوع،  گیجی و عدم تمرکز، احساس درد در قسمت راست و بالای شکم، بزرگ شدن کبد و در صورت ابتلا به سیروز کبدی، علائمی چون زردی پوست و چشم ها، نارسایی کبدی، خونریزی داخلی  و ورم شکم و پا مشاهده می شود.

 

 

یکی از علائم هشدار ابتلا به کبد چرب غیر الکلی اندازه دور شکم است. اندازه مناسب دور شکم در زنان کمتر از  ۸۸ سانت  و در مردان  ۱۰۲  سانت است، لذا هر کس که شکم بزرگی دارد، باید بداند به احتمال قوی، یا مبتلا به کبد چرب غیر الکلی است یا در آینده مبتلا خواهد شد.

افراد سالم ،افراد دارای سابقه ژنتیکی و خانوادگی و کسانی که دارای شکم بزرگ هستند،باید سالی یک بار و «افراد دارای آنزیم های کبدی، قند خون و چربی خون بالا هر ۶  ماه یک بار تحت پایش و کنترل قرار گیرند.

 

درمان کبد چرب با عرقیات گیاهی

۱- عرق خار مریم

طبیعت عرق خار مریم گرم است و خواص دارویی آن عبارتند از

پیشگیری و درمان سنگ صفرا بوده، همچنین یک گیاه “محافظ کبد” است.

طبیعت عرق خار مریم گرم می باشد

درمان کننده یرقان،هپاتیت و اختلالات کبدی

جلوگیری از ایجاد و درمان کننده سنگ صفرا

ضد سرطان پروستات،رحم وسینه

کاهش دهنده رشد سلولهای سرطانی و کاهش دهنده کلسترول مضر

افزایش دهنده کلسترول مفید خون

درمان کبد چرب با گیاه خارمریم
گیاه خارمریم

۱- عرق خار مریم

فراورده‌ های دارویی خار مریم

از خار مریم قرص گیاهی با نام لیورگل ۷۰ و ۱۴۰ میلی در داروخانه‌ ها موجود است كه همراه داروهای تجویزی دیگر توسط پزشك معالج برای درمان بیماری‌ های کبدی و جلوگیری از پیشرفت دیابت و كنترل آن به جای اصل گیاه می‌ توان استفاده نمود.

عوارض عرق خار مریم

مصرف عرق خارمریم حتی در طولانی مدت عوارض نداشته و فقط در بعضی موارد ممکن است موجب اسهال خفیف شود. البته لازم به ذکر است گیاه خار مریم نباید همزمان با داروهایی که متابولیزم آنها در کبد است مانند آسپرین، استامینوفن و غیره استفاده شود، همچنین اگر داروی خاصی مصرف میکنید و یا به هر گونه بیماری مبتلا می‌ باشید قبل از مصرف گیاه و عرق خار مریم با پزشک مشورت کنید.

 

۲- عرق کاسنی

کاسنی یکی از گیاهان دارویی موثر است که در انواع مختلف در طبیعت وجود داشته و همه اجزای آن خواصی بسیار مفید برای بدن دارد، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود. کاسنی و عرق کاسنی، از دیرباز در میان ایرانیان جایگاه و منزلتی خاص داشته و همه مادر بزرگ‌ ها،در میان تمام شیشه‌ های عطر و ادویه در مطبخ خانه‌ هایشان، یک قرابه کوچک، عرق کاسنی را در کنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و … نگه‌ داری می‌ کردند.

فواید عرق کاسنی

کاسنی با تاثیراتش روی کبد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را می‌زداید و بار کبد را سبک می‌کند، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود.

کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد که تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، سم زدایی، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب ها، تنظیم هورمون‌ها، سوخت و ساز چربی‌ها، پروتئین‌ها و قندها، دفع اوره و … از جمله وظایف کبد است.

هر چیزی که می‌خوریم، می‌آشامیم، تنفس می‌کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می‌رسد، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پیدا می‌کند و علائمی چون زردی پوست، خستگی مفرط، التهاب بدن، عطش، چربی خون بالا و… از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب می‌شود.

 

۳- عرق ۵ گیاه

این عرق شامل ۵ گیاه درمانی کبد شامل

آرتیشوک

رزماری

زرد چوبه

قاصدک

کاسنی

 

گیاه آرام کننده دردهای دستگاه ادراری,این گیاه به دليل داشتن پتاسيم بالا برای لاغر شدن و درمان رماتيسم و آرتروز مفيد است و همچنین دشمن کبد چرب بوده و کبد چرب را درمان میکند.

 

 

 

۴- عرق شاتره

عرق شاتره در مقایسه با دم کرده آن خواص درمانی کمتری دارد، اما به دلیل دسترسی آسان تر مصرفش را توصیه می کنیم.

این عرق به دلیل آن که به ترشح آنزیم های گوارشی کمک می کند، غذا را براحتی هضم کرده و اشتهاآور خوبی است.

نوشیدن این عرق استفراغ را متوقف می سازد. تحقیقات اخیر نشان داده است این عرق علاوه بر این خواص درمانی، ضدعفونی کننده، آنتی هیستامین، ضداسپاسم، کاهنده تپش قلب، معرق، مسهل، مدر، آرام بخش و مقوی معده است و در بهبود بیماری های قلبی ـ عروقی موثر است.

خواص عرق شاتره

  • دفع سموم تجمع یافته در کبد و محافظت از کبد مهمترین خاصیت شاتره است، به این منظور میتوان ازعرق این گیاه یا دم کرده آن روزی سه استکان همراه با آب مصرف نمود
  • تقویت مزاج از دیگر خواص مفید این گیاه برای بدن بوده، برای تقویت مزاج یک هفته از دم ‎کرده شاتره استفاده نموده بعد از دو هفته استراحت، مجدداً یک هفته مصرف شود.
  • دم‎کرده شا‎تره اشتهاآور است، همچنین از دم کرده این گیاه، برای درمان و معالجه بیماری یرقان می توان استفاده نمود.

 

عرق شاتره
گیاه شاتره

با سفارش از طریق فروشگاه هیرودنا و طی کردن زمان مصرف آن سلامتی خود را بدست آوردید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *