طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها

 

 

طب سنتی ایرانی چه فرقی با بقیه طب های سنتی دارد؟ آیا واقعا طب محلی در درمان بیماری ها تاثیری دارد؟ در این مقاله برای این سوالات و دیگر سوالات درباره طب سنتی پاسخ می دهیم.

 

طبق تعریفی که سازمان بهداشت جهانی WHO به طب سنتی داده است، مجموعه ای دانش ، تجربیات، تئوری و عقیده های فرهنگی  و بومی یک کشور یا قاره است که برای پیشگیری و درمان بیماری های بدنی (فیزیکی ) و روحی (روانی) استفاده می شود.

 

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

 

بیشتر بخوانید: عرق بیدمشک برای مو + رویش مجدد مو

 

 

از قرن ها پیش ما انسان ها از ساقه، ریشه، برگ و دیگر قسمت های گیاهان برای درمان بیماری ها و یا پیشگیری از بروز آنان استفاده می کردیم. حدود 70 تا 90 درصد مردم قاره های آسیا، آمریکای لاتین، آسیا و خاورمیانه از طب سنتی استفاده می کنند. در بعضی از اقلیم ها طب محلی با پشتوانه از تحقیقات آزمایشگاهی و علمی، به اثبات می رسند اما در بعضی دیگر به صورت سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود که متاسفانه باعث فراموش شدن و یا کم شدن حجم اطلاعات می شود.

 

تقریبا یک سوم از مردم کل دنیا، دسترسی راحت و ارزان به لوازم و دارو های پزشکی ندارند و از این طب برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. تا حدی که اخیرا این طب مورد توجه قرار گرفته و سعی بر استفاده از این روش درمانی دارند تا دارو ها و طب مدرن. طب هر کشور بسته به علی، فرهنگ، موقعیت جغرافیایی و وجود گیاهان با هم متفاوت بوده است.

 

انواع طب های سنتی:

 

طب سنتی چینی

طب سنتی هندی

طب سنتی آفریقایی

طب سنتی ایرانی 

 

در بعضی از کشور ها نیز از این طب فقط به عنوان طب مکمل با طب مدرن و یا جایگزین استفاده می شود.

 

 

طب سنتی ایرانی:

 

طب سنتی کشور ما سابقه ای حیرت انگیز دارد که از 8000 سال قبل از مسیح وجود داشته است، و تا امروزه نیز از این طب سنتی در کشور کمک برای درمان بیماری ها و پیشگیری از انواع آن استفاده می شود. طب سنتی ایرانی بیشتر متمرکز بر پیشگیری و جلوگیری از بروز و ایجاد بیماری است تا درمان. هر چند که برای درمان نیز می توان از طب سنتی ایرانی کمک گرفت.

 

طب سنتی ایرانی از دو شاخه یا دسته اصلی به وجود آمده است:

 

شاخه تئوری

شاخه عملی

 

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی
طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

شاخه تئوری در طب سنتی ایرانی، به وضعیت سلامتی بدن و تغییرات در ارگان های داخلی بدن در زمان سلامتی و بیماری می پردازد. و شاخه عملی به حفظ بدن از مبتلا شدن به بیماری ها و درمان آن است.

 

طب سنتی ایرانی کارکرد زیستی و فیزیولوژیکی بدن را با توجه به هفت مقوله می سنجد:

 

عناصر و ارکان 

مزاج

ارگان یا اعضا

اخلاط

ارواح

قوا 

عملکرد و افعال

 

طب سنتی ایرانی به شش مورد بسیار مهم و حیاتی برای پیشگیری و درمان بیماری استفاده می کند که عبارتند از:

 

هوا

نوشیدنی و خوراک

فعالیت بدنی و آرامش

خواب و بیداری

تخلیه و نگه داری

فعالیت ذهنی و آرامش روحی

 

طب سنتی ایرانی بر این باور است که دلیل اصلی مبتلا شدن به اکثریت بیماری ها، بر هم خوردن و اختلال در طبع و طبع بلغمی (مزاج) و اخلاط است که دارو های گیاهی و یا عرقیات گیاهی تجویز شده نیز به هدف به تعادل رساندن طبع یا مزاج بدن به حالت طبیعی خود است که در نهایت منجر به درمان می شود. برای مثالی ساده، اگر فرد بیماری دچار سردی در طبع خود شده باشد، با توصیه و تجویز دارو و گیاه و یا عرقیات گیاهی طبع گرم اقدام به درمان می کند.

 

 

تاثیر طب سنتی در عصر امروزی:

 

تولید، تحقیقات، آزمایشات و خط تولید های دارو های مدرن آزمایشگاهی هزینه هنگفتی را در بر دارد که همه اینها تاثیر در قیمت تمام شده ی دارو برای مصرف کننده دارد. و همچنین یکی از نگرانی های بزرگ جامعه پزشکی، کشف نشدن آنتی بیوتیک های جدید و مقاوم شدن بدن انسان در برابر آنتی بیوتیک های موجود است که می تواند در آینده مشکلی بزرگ و بحرانی باشد.

 

البته دارو های طب مدرن، عوارض جانبی مختلفی نیز دارند که خود می تواند پیش زمینه ای برای بروز و ابتلا به بیماری های جدید دیگری شود.

 

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی
طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

در این شرایط است که طب سنتی می درخشد، زیرا دارو های طب سنتی همگی از گیاهان هستند و یا فرآورده ی گیاهان مانند دمنوش، عرق گیاهی … . هستند که از لحاظ هزینه تهیه و عوارض جانبی بسیار کم آن، گزینه ای مناسب برای انتخاب روش درمان در مقایسه با طب مدرن است.

 

بیشتر بخوانید:  عرقیات گیاهی برای درمان کلسترول بالا + روش های درمان

 

 

هیچ وقت تاثیرات گیاهان دارویی در طب سنتی را دست کم نگیرید، مصرف دارو هایی مانند عرقیات گیاهی و دمنوش ها می تواند حتی از ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان جلوگیری کند. حتی 121 داروی ساخته شده ی ضد سرطان که در طب مدرن استفاده می شود، تعداد 90 دارو از 121 داروی ضد سرطان از فرآورده های گیاهان دارویی و مشتقات آن هستند.

 

سازمان بهداشت جهانی نیز گزارشی از سال 2002 تا 2005 دارد که حاکی از آن است در چین، گیاهان دارویی تاثیر غیر قابل انکاری و عظیمی در درمان و کاهش بیماری سارس داشته است.

 

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

پژوهش ها نشان می دهد که مصرف دارو های طبیعی مانند عرقیات گیاهی ، عرقیات ترکیبی، دمنوش … . می تواند به کاملا مفید و حتی بهتر از دارو های طب مدرن و دارو های شیمیایی اش واقع شود و مردم علاقه ی بیشتری به درمان از طریق طب سنتی داشته باشند.

 

چند نوع از عرقیات گیاهی و توضیحی کوتاه و مختصر درباره فواید آنها در پایین این جمله برای شما شرح داده شده:

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

عرق بابونه:

 

عرق بابونه از دسته عرقیاتی است که فواید بسیار زیادی دارد، طبع عرق بابونه گرم بوده و برای درمان اختلالات گوارشی، صفرا و درد دندان بندی خردسالان عالی عملکرده و برای درمان افسردگی و آرامبخشی نیز از آن استفاده می کنند. از دیگر خواص عرق بابونه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

عرق کاسنی:

 

عرق کاسنی سرشار از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن از قبیل: منیزیم، آهن، اسید فولیک ، کلسیم، ویتامین های E , c  و B6 است که به سلامت کلی بدن انسان کمک شگفت انگیزی می کند. اصالت و کیفیت عرق کاسنی را می توان با تلخ بودن آن سنجید، هر چه عرق کاسنی تلخ تر باشد خلوص عرق بالا تر و با کیفیت تر است.

 

عرق اسطوخودوس:

 

اسطوخودوس یکی از باستانی ترین گیاهان درمانی در طب سنتی است که حتی در روم و یونان نیز استفاده های زیادی داشته است. از خواص آرام بخشی و خواب آور آن، تا استفاده از عطر و رایحه ی بسیار خوشایند اش مورد استفاده قرار می گرفته. مردم زیادی در سراسر دنیا از عرق اسطوخودوس برای رفع مشکلات بی خوابی و استرس از این عرق استفاده می کنند.

 

عرق بهارنارنج:

 

عرق بهارنارنج نیز از دسته عرقیات گیاهی با طبع گرم است که خواص آرام بخشی و مسکن طبیعی است و ضربان قلب را که به دلیل استرس و اضطراب بالا رفته را کاهش می دهد. لارم به ذکر است که عرق بهارنارنج خواص عالی دیگری مانند کاهش افسردگی، شادابی و زیبایی پوست، کاهش استرس و اضطراب و کاهش ضربان قلب دارد.

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

عرق آویشن:

 

عرق آویشن یک عرق گیاهی طبع بسیار گرم می باشد که علاوه بر استفاده دارویی و درمانی ، به دلیل عطر و بوی خوشایند آن به عنوان ادویه و چاشنی از گیاه آویشن و عرق آن برای پخت و پز غذا استفاده می کنند.

 

 

عرق نعنا:

 

تعداد زیادی از عرقیات گیاهی موجود ، دارای خاصیت چربی سوز و لاغری هستند. و عرق نعنا نیز از دسته عرقیات گیاهی هست. نعنا از دسته گیاهان عطر دار و رایحه ای خوشایند است که طبق نظرات کارشناسان تغذیه، عرق نعنا از دسته عرقیات گیاهی برای کاهش وزن و لاغری است.

 

طب سنتی چیست؟ درمان خانگی بیماری ها با طب سنتی

 

عرق کرفس:

 

عرق کرفس، مانند خود گیاه کرفس که بین افرادی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند و یا شروع به کاهش وزن کرده اند، شناخته شده و حائز اهمیت بوده. عرق کرفس علاوه بر تاثیر شگفت انگیز اش بر لاغری و کاهش وزن، برای درمان کبد چرب و تقویت سلامتی کبد بسیار مفید است. عرق کرفس همچنین با بالا بردن سوخت و ساز بدن یا همان متابولیسم، به شدت برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

فروشگاه هیرودنا مفتخر است که از بهترین تولید کنندگان و ارائه دهنده محصولات گیاهی مانند عرق گیاهی، دمنوش ، ادویه… است. که شما می توانید با خیالی آسوده اقدام به تهیه داروهای طبیعی خود در این فروشگاه کنید و از بیمار شدن خود جلوگیری و یا خود را درمان کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.