چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + طبع غذا

چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع

چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع

 

 

چه غذا و خوراکی هایی با طبع و مزاج شما سازگار هستند؟ چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ غذا و خوراکی های مفید هر طبع چه ها هستند؟ در مقاله قبل، ما به چند راه برای فهمیدن طبع بدن خود در خانه اشاره کردیم و حالا که از طبع خود اطلاع دارید در این مقاله به اینکه در طبع شما چه خوراکی و غذاهایی برای طبع شما مفید است صحبت می کنیم.

 

 

از بحث برانگیز ترین و مهمترین مقوله های طب سنتی، طبع سرد و طبع گرم غذا ها می باشد که نه تنها در فرهنگ کهن کشورمان ایران، بلکه در بسیاری از کشور های جهان، طب سنتی در فرهنگ باستانی آنان نیز نقش دارد. مصرف غذا ها و خوراکی ها با طبع های مختلف می تواند بسته به طبع بدن شما تاثیرات مثبت و یا منفی روی شما بگذارد پس بهتر است که با غذاهای مفید برای طبع بدن خودتان آشنا باشید.

 

 

چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع
چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع

 

 

به طور کلی طبع های بدن انسان به چهار دسته بلغم، خون، صفرا و سودا تقسیم می شوند و این اخلاط هستند که طبع انسان ها را تشکیل می دهند. ما چهار مزاج ترکیبی داریم که دو تا از آن ها سرد و گرم و دو تای دیگر تر و خشک هستند که که کلا ترکیب طبع با این اخلاط می تواند 9 نوع طبع ایجاد کند که در هر فرد نوع و ترکیب اخلاط با طبع او متفاوت است. این 9 طبع عبارتند از : خشکی، سردی، تری، گرمی و چهار مزاج مرکب یا ترکیبی که در بالا ذکر شد.

 

 

حتما می پرسید پس طبع یا اخلاط 9 ام کجاست؟ اگر تمامی اخلاط و طبع های ذکر شده بالا در بدن به تعادل برسند، طبع 9 ام همان اعتدال طبع در بدن به وجود می آید. به همین دلیل است که شما باید حتما طبع بدن خود را بشناسید و متناسب با آن کم و زیاد غذا و خوراک خود را تنظیم و یا حتی بعضی ها حذف کنید. خلط های سودا و بلغم اسیدی هستند و اگر در تعادل طبع این دو خلط سهم بیشتری داشته باشند، طبع بدن سرد است و اگر دو خلط اصلی دیگر خون و صفرا درصد بیشتر تعادل طبع را به دست بگیرند، طبع بدن قلیایی و گرم است.

 

 

 

طبع غذا : افراد با طبع سرد

 

 

معمولا تعداد اکثریت افراد طبع سرد برخوردارند که پوست سفید رنگی دارند و در هوای سرد بیشتر از دیگران، سرما اذیتشان می کند و باید خود را گرم تر از دیگران نگه دارند. همچنین افراد دارای طبع سرد بیشتر میل به خوابیدن نسبت به افراد با طبع گرم دارند و بی حال و خسته هستند.

 

 

افراد با طبع سرد بیشتر درون گرا هستند و کمتر حس و حال و احساسات خود را بروز می دهند، احتمال ریزش مو در این گروه بیشتر بوده و زود تر رنگ موی این گروه نسبت به طبع گرم سفید می شود. همچنین احتمال بروز بیماری هایی از قبیل MS و پارکینسون در افراد دارای طبع سرد بیشتر از دیگر افراد است.

 

 

 

چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع
چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع

 

 

از دیگر خصوصیات افراد با طبع سرد می توان به سطح انرژی پایین، بی حالی و سستی، ضعف و احساس نا توانی اشاره کرد. و یک نکته قابل به ذکر دیگر درباره این گروه است که رگ های باریک تر و ضربان قلب آرام تری دارند.

 

 

 

طبع غذا : افراد با طبع گرم:

 

 

افراد با طبع گرم، اجتماعی تر ،خوش برخورد تر اما زود تر  از دسته دیگر افراد عصبانی و پرخاشگر می شوند. افراد با طبع گرم به سرعت گرما روی آنان تاثیر می گذارند و این شرایط اذیت شان می کند و سریع دوست دارند که خنک شوند. جمعیت این دسته از دسته افراد با طبع سرد کمتر است و بر خلاف افراد سرد مزاج، خنک شدن و پایین آمدن دمای بدنشان به راحتی افراد با مزاج سرد نیست.

 

 

کسانی که طبع گرم دارند برونگرا، فعال ، پر انرژی تر و احساسات خود را بیشتر بروز می دهند. غذاهایی که طبع سرد دارند باعث تاثیر پاراسمپاتیک و غذاهای طبع گرم خاصیت سمپاتیک دارند، این بدین معناست که حالت سمپاتیک در بدن باعث افزایش ضربان قلب و رسیدن خون زیاد به اندام ها شده و به عبارتی تاثیر تحریک کنندگی بر اندام ها دارد و بالعکس.

 

 

 

بیشتر بخوانید: درمان سرطان سینه و مغز با عرق نسترن!

 

 

طبع غذا : غذاهایی که طبع سرد دارند

 

 

نان جو

باقلا

گوشت مرغ، مرغ پرورشی، گوشت گاو

تمبر هندی

زرشک

برنج 

کدو 

اکثر میوه ها 

ریواس 

قارچ

تخم کدو

ذرت

کشک

لبنیات

اسفناج

ماهی

 

 

 

طبع غذا : غذاهایی که طبع گرم دارند

 

 

عسل

نان گندم

گوشت گوسفند، بوقلمون ،مرغ محلی، ادرک ، مرغابی، شتر، کبوتر

آبگوشت و قورمه سبزی

به

خرما

خردل

خرمالو

ریحان

انجیر انگور 

نخود، عدس ، لوبیا

تخم مرغ

تخم خربزه

توت ها

چای سیاه

 

 

چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع
چه غذاهایی برای طبع شما مفید است؟ + غذاهای مفید هر طبع

 

طبع غذا : غذاهایی که طبع معتدل دارند

 

 

بعضی از غذا ها در دسته طبع معتدل قرار می گیرند، یعنی نه سرد هستند و نه گرم. که در بعضی از اسناد طب سنتی ایرانی و خارجی به این غذاها، غذاهای طبع معتدل گفته اند:

 

 

بستنی سنتی

بستنی میوه ای

شیر و ماست گوسفند

نان گندم

آش رشته

آش شلغم

پلو بادمجان

پلو جعفری

پلو دلمه

جغوربغور

خورشت آلو اسفناج

خورشت خلال

دلمه برگ مو

شله زرد

فرنی

کوفته تبریزی

نرگسی

 

 

 

بعد از پرداختن به طبع و مزاج در چند مقاله مطمئنا اهمیت اعتدال و رعایت طبع و مزاج بر کسی پوشیده نیست و همه می دانیم که نقشی حیاتی را در سلامت بدن ما بازی می کند. ما به راحتی می توانیم از بسیاری از بیماری خطرناک که هزینه درمان بالا و همینطور عمل های پر خطری دارند را فقط با رعایت و حفظ اعتدال در بدن رعایت کنیم.

 

 

فروشگاه اینترنتی هیرودنا مفتخر است که با ارائه یکی از بهترین و با کیفیت ترین و در عین حال ارگانیک ترین عرقیات ترکیبی، عرقیات گیاهی و ادویه جات، گامی مثبت در ارتقای سطح سلامت جامعه داشته باشد. تمامی عرقیات موجود در این فروشگاه، طبع و مزاج آنان ذکر شده و شما می توانید با اطمینان از اینکه عرق مورد نظر خود را تهیه می کنید اقدام کرده باشید.

 

 

همچنین در بخش مجله هیرودنا می توانید اطلاعات خود را درباره بیماری ها و غلبه بر آن ها در طب سنتی با استفاده از عرقیات گیاهی را افزایش دهید تا خود مانند یک متخصص طب سنتی نیاز بدنتان به گیاهان دارویی و محصولات آن مانند عرقیات گیاهی، عرقیات ترکیبی و ادویه جات، برای خود نسخه بپیچید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.